Deviant Login Shop  Join deviantART for FREE Take the Tour
×

More from deviantARTDetails

Submitted on
October 24, 2013
Link
Thumb

Stats

Views
1,505 (1 today)
Favourites
1 (who?)
Comments
16
×
  • Mood: Pride
  • Listening to: Rammstein-Mein Herz brennt
  • Reading: A.Pilipiuk-Czerwona Goraczka
Moje miasto potrafi mnie zaskakiwać. Mieszkam tu od urodzenia, a ciągle odkrywam coś nowego. Na początku wakacji pisałam journal o Poznańskim Czerwcu '56. Nie pamiętam czy wspomniałam co nieco o powstaniu węgierskim z tego samego roku, w każdym bądź razie ostatnimi czasy mocno mnie ono absorbuje. Szczególnie aspekty związane z udziałem naszych rodaków, którzy oddawali krew, organizowali zbiórki pieniężne itp., słowem pomagali na ile mogli. Czasami lubię się pośmiać, że odwdzięczali się w ten sposób za to, co Węgrzy robili dla nas podczas powstania warszawskiego. Chociaż powszechnie wiadomo, że przecież przyjaciele pomagają sobie bezinteresownie ;) . Tyle słowem wstępu, już przechodzę do meritum :) .
Wczoraj, to jest 23.10 była rocznica wybuchu rewolucji 1956-dokładnie 57 lat temu Węgrzy chwycili za broń. Oglądając wieczorem "Puls dnia" na WTK(Wielkopolska Telewizja Kablowa) usłyszałam, że tego dnia odbyła się w Poznaniu uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie mnie to zaskoczyło. Oczywiście wiedziałam, iż poznaniacy się z Węgrami solidaryzowali, ale przecież tak robiła duża część Polaków. Nie mogłam osobiście brać w tym udziału z dość prostego i prozaicznego powodu-lekcje...A uroczystości trwały od rana ;). Brali w nich udział przede wszystkim: Prezydent Miasta Poznania(Ryszard Grobelny), Ambasador Republiki Węgierskiej, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Aleksandra Banasiak( związana ze stowarzyszeniem "Poznański Czerwiec '56") oraz wiele,wiele innych osób, wymienić jeszcze można krewnych uczestników samego powstania na Węgrzech oraz kilku przedstawicieli honorowych krwiodawców z tamtego czasu. Dlaczego tak mnie to ucieszyło? Po pierwsze uwielbiam chłonąć wszelkie wzmianki o naszej "tysiącletniej" przyjaźni (jak to rzeczywiście w historii było, to trzeba by napisać osobnego journal'a, a i ja sama jeszcze nie znam za wiele szczegółów); po drugie mój patriotyzm lokalny daje się we znaki. Słyszałam, że poznaniacy należeli do tych najbardziej w to wszystko zaangażowanych, przykładowo w kwestii oddawania krwi. Oby było więcej takich inicjatyw w całej Polsce, bo ja wciąż czuję niedosyt :) .

Podsumowując, "Lengyel, Magyar– két jó barát együtt harcol s issza borát", chyba bardziej dosadnie nie da się opisać tego jednym zdaniem ;)
Add a Comment:
 
:iconrisu-desu:
Risu-desu Oct 30, 2013  Hobbyist General Artist
I saw this ceremony on the TV. I didn't know that there is a monument of 1956 in Poznan. I could visit it in the summer :/. But never mind, I was so happy and also moved when I saw it :) In every 23th I spend the whole day in front of the TV and watch the films about 56 and there was one about Poland : '56 Poznanban kezdődött ('56 began in Poznan) It was sooo interesting :) It's still beautiful how we help eachother all the time :meow: Big hug to everyone! :iconsupertighthugplz:
Reply
:iconcesiamargit:
CesiaMargit Oct 31, 2013  Hobbyist General Artist
Wow, amazing! You know, the exhibition about Hungarian uprising and june 28th in Poznan is still on train station in Poznan :D I read text on banners(it was in three languages: Polish,Hungarian and English) that stories truly touched me...
And I have little question...do you understand Polish? :XD:
Reply
:iconrisu-desu:
Risu-desu Oct 31, 2013  Hobbyist General Artist
Okay I have to go back to Poznan to visit these xD (No problem I wanted to go back anyway) No, not yet, but I'm going to learn it after university. I've heard it's pretty hard to learn but I definitely will :) (I used google translator)
Reply
:iconcesiamargit:
CesiaMargit Nov 1, 2013  Hobbyist General Artist
I don't know how long it will be on train station ^^; But monument is interesting too-lyrics on it are in Hungarian and Polish( I tried to spell it...wow...I love this language xDD)
As I suspected...;) But I'm glad you want to learn Polish :)
Can I have a languge request for you? Yesterday I was learning Hungarian numerals but I don't know how can I read date...^^; you know, for example 1848 or something :)
Reply
:iconrisu-desu:
Risu-desu Nov 1, 2013  Hobbyist General Artist
I try to explain.
1848: you say "thousand-eight hundred-forty-eight" in polish "tysiąc-osiemset-czterdzieści-osiem" = "ezer-nyolcszáz-negyven-nyolc" but untill 2000 we write it together so it's "ezernyolcszáznegyvennyolc" pretty long word ,huh? xD
1956: you say
"thousand-nine hundred-fifty-six" = "ezerkilencszázötvenhat"
"25th November 1993" = "1993. November 25." (ezerkilencszázkilencvenhárom november huszonöt)
I hope I could help ^^
Reply
:iconcesiamargit:
CesiaMargit Nov 1, 2013  Hobbyist General Artist
Thank you very much! :) Now I understand and I think Hungarian have even longer words than German :D
Beautiful language ;)
Reply
:iconrisu-desu:
Risu-desu Nov 1, 2013  Hobbyist General Artist
maybe xDD I'm glad you like it ^^
Reply
:iconcesiamargit:
CesiaMargit Nov 1, 2013  Hobbyist General Artist
:D
Reply
:iconkarcia19:
My to sobie z Węgrami tak na zmianę pomniki stawiamy XD
Reply
:iconcesiamargit:
CesiaMargit Oct 24, 2013  Hobbyist General Artist
Dokładnie xDD Taka zabawa w "No,to teraz my się odwdzięczamy!" i temu nie ma końca...;) Ale to integruje z drugiej strony...
Reply
Add a Comment: